For screen reader problems with this website, please call(916) 407-51659 1 6 4 0 7 5 1 6 5Standard carrier rates apply to texts.
Perfect for guitar or bass, this wireless instrument mic set consists of 1 SK 500 G4 wireless bodypack transmitter, 1 em 300-500 G4 rackmount receiver, 1 GA3 rack kit, and 1 Ci1 1/4" input cable.Read More
The pro‘s choice for perfectly balanced but upfront guitar and bass. Powerful bodypack transmitter and Ci1 instrument cable for unforgettable performances. Renowned sound engineers rely on ew 500 G4‘s flexibility, especially when handling multi channel settings on the world‘s music stages. Up to 88 MHz bandwidth, up to 32 channels. Ethernet connection for Wireless Systems Manager (WSM) control software included for advanced frequency coordination in multi channel setups.
True diversity half-rack receiver in a full-metal housing with intuitive OLED display for full control
Easy and flexible wireless synchronization between transmitter and receiver via infrared
Up to 32 compatible channels
Up to 88 MHz bandwidth with 3520 selectable frequencies, fully tunable in a stable UHF range
Ethernet connection for Wireless Systems Manager (WSM) control software for advanced frequency coordination in multi-channel setups
High RF output power (up to 50 mW, adjustable in three steps 10/30/50) depending on country regulations
EM 300-500 G4 true diversity receiver
SK 500 G4 bodypack transmitter
Ci 1 instrument cable
2 AA batteries
GA 3 rackmount set
power supply
2 rod antennas
quick guide
safety guide
manufacturer declaration sheet
General Specs | |
| Product Weight (lbs.) | 2.16 |
| MPN | EW 500 G4-Ci1 |
| Manufacture Part Number | EW 500 G4-Ci1 |
| Battery Included | Yes |
EM 300-500 G4 | |
| Frequency range | 790 - 865 MHz |
| Dimensions | Approx. 202 x 212 x 43 mm |
| Compander | Sennheiser HDX |
| THD, total harmonic distortion | = 0.9 % |
| Weight | Approx. 980 g |
| Audio output 6.3 mm jack socket (unbalanced): | +12 dBu |
| Audio output XLR socket (balanced): | +18 dBu |
| Signal-to-noise ratio | = 115 dBA |
| Switching bandwidth | up to 88 MHz |
| Peak deviation | ±48 kHz |
| Nominal deviation | ±24 kHz |
| Modulation | Wideband FM |
| Power supply | 12 V DC |
| Antenna connector | 2 BNC sockets |
| Current consumption | 350 mA |
| Adjacent channel rejection | Typically = 75 dB |
| Intermodulation attenuation | Typically = 70 dB |
| Receiving frequency | Max. 3520 receiving frequencies, adjustable in 25 kHz steps, 20 frequency banks, each with up to 32 factory-preset channels, no intermodulation, 6 frequency banks with up to 32 programmable channels |
| RF sensitivity | < 2.5 µV for 52 dBA eff S/N |
| Squelch | 5 to 25 dBµV in steps of 2 dB |
| Equalizer | Preset 1: Flat Preset 2: Low Cut (-3 dB at 180 Hz) Preset 3: Low Cut/High Boost (-3 dB at 180 Hz, +6 dB at 10 kHz) Preset 4: High Boost (+6 dB at 10 kHz) |
| Temperature Range | -10 °C to +55 °C |
| Receiver Principle | True diversity |
| Blocking | = 75 dB |
SK 500 G4 | |
| Dimensions | Approx. 82 x 64 x 24 mm |
| Compander | Sennheiser HDX |
| THD, total harmonic distortion | = 0.9 % |
| Weight | (incl. batteries) approx. 160 g |
| Signal-to-noise ratio | = 115 dBA |
| RF output power | switchable: Low: typ. 10 mW, Standard: typ. 30 mW, High: typ. 50 mW |
| Switching bandwidth | up to 88 MHz |
| Peak deviation | ±48 kHz |
| Nominal deviation | ±24 kHz |
| Operating time | Typically 8 h |
| Modulation | Wideband FM |
| Power supply | 2 AA batteries, 1.5 V or BA 2015 accupack |
| Current consumption | at nominal voltage: typ. 180 mA with transmitter switched off: = 25 µA |
| Input impedance | 40 kO, unbalanced / 1 MO |
| Max. Input voltage | 3 Veff |
| Powering | 3 V battery / 2.4 V rechargeable battery |
| Transmission frequency | Max. 3520 frequencies, adjustable in 25 kHz steps, 20 frequency banks, each with up to 32 factory-preset channels, no intermodulation, 6 frequency banks with up to 32 programmable channels |
| AF frequency response | Mic: 80 – 18,000 Hz, Line: 25 – 18,000 Hz |
| Temperature Range | -10 °C to +55 °C |
| Frequency stability | = ±15 ppm |