For screen reader problems with this website, please call(916) 407-51659 1 6 4 0 7 5 1 6 5Standard carrier rates apply to texts.
True diversity half-rack receiver in a full-metal housing with intuitive LCD display for full control.Read More
True diversity half-rack receiver in a full-metal housing with intuitive LCD display for full control with evolution wireless G4 100 Series systems.
True diversity half-rack receiver in a full-metal housing with intuitive LCD display for full control.
Easy and flexible wireless synchronization between transmitter and receiver via infrared
Fast frequency allocation for up to 12 receivers via new linking functionality
Up to 20 compatible channels
Up to 42 MHz bandwidth with 1680 selectable frequencies, fully tunable in a stable UHF range
Transmission Range: up to 100 meters / 300 feet
High RF output power (up to 30 mW) depending on country regulations
EM 100 G4 true diversity receiver
2 rod antennas
power supply
RJ 10 cable
rackmount set
quick guide
safety guide
manufacturer declaration sheet
General Specs | |
| Product Weight (lbs.) | 2.16 |
| MPN | EM 100 G4 |
| Manufacture Part Number | EM 100 G4 |
General | |
| Frequency range | 734 - 776 MHz |
| Dimensions | Approx. 190 x 212 x 43 mm |
| Compander | Sennheiser HDX |
| THD, total harmonic distortion | = 0.9 % |
| Weight | Approx. 980 g |
| Audio output 6.3 mm jack socket (unbalanced) | +12 dBu |
| Audio output XLR socket (balanced) | +18 dBu |
| Signal-to-noise ratio | = 110 dBA |
| Switching bandwidth | up to 42 MHz |
| Peak deviation | ±48 kHz |
| Nominal deviation | ±24 kHz |
| Modulation | Wideband FM |
| Power supply | 12 V DC |
| Antenna Connector | 2 BNC sockets |
| Current consumption | 300 mA |
| Adjacent channel rejection | Typically = 65 dB |
| Intermodulation attenuation | Typically = 65 dB |
| Receiving frequency | Max. 1680 receiving frequencies, adjustable in 25 kHz steps, 20 frequency banks, each with up to 12 factory-preset channels, no intermodulation 1 frequency bank with up to 12 programmable channels |
| RF sensitivity | < 2.5 µV for 52 dBA eff S/N |
| Squelch | low: 5 dBµV, middle: 15 dBµV, high: 25 dBµV |
| Equalizer | Preset 1: Flat Preset 2: Low Cut (-3 dB at 180 Hz) Preset 3: Low Cut/High Boost (-3 dB at 180 Hz, +6 dB at 10 kHz) Preset 4: High Boost (+6 dB at 10 kHz) |
| Temperature Range | -10 °C to +55 °C |
| Receiver Principle | True diversity |
| Blocking | = 70 dB |