For screen reader problems with this website, please call(916) 407-51659 1 6 4 0 7 5 1 6 5Standard carrier rates apply to texts.
Powerful black camera receiver with increased bandwidth and transmission power for evolution wireless G4 500P Series systems. For professional film productions, easily mounted on any kind of camera.Read More
Professional sound and excellent construction quality
Easy to use and fast setup time
Easy and flexible wireless synchronisation between transmitter and receiver via infrared
Up to 88 MHz bandwidth, up to 32 channels
Range: up to 100 meters / 330 feet
Increased RF output power (10/30/50 mW)
Up to 8 hours of operation time
EK 500 G4 camera receiver
2 AA batteries
CA 2 camera adapter
CL 1 3.5 mm jack cable
CL 500 XLR to 3.5 mm jack adapter cable
quick guide
safety guide
manufacturer declaration sheet
General Specs | |
| Product Weight (lbs.) | 0.29 |
| MPN | EK 500 G4 |
| Manufacture Part Number | EK 500 G4 |
| Battery Included | Yes |
| Battery Life (Hr.) | 8 |
Technical Data | |
| Frequency range | 558 - 608 MHz |
| Dimensions | Approx. 82 x 64 x 24 mm |
| Peak deviation | ±48 kHz |
| Compander | Sennheiser HDX |
| Nominal deviation | ±24 kHz |
| THD, total harmonic distortion | = 0.9 % |
| Operating time | Typically 8 h |
| Powering | 3 V battery / 2.4 V rechargeable battery |
| Audio output | 3.5 mm jack socket: +17 dBu (mono, balanced) |
| Weight | (incl. batteries) approx. 130 g |
| Modulation | Wideband FM |
| Receiving frequency | Max. 3520 frequencies, adjustable in 25 kHz steps, 20 frequency banks, each with up to 32 factory-preset channels, no intermodulation, 6 frequency banks with up to 32 programmable channels |
| Signal-to-noise ratio | Line: = 110 dBA, Phones: approx. 90 dBA |
| Power supply | 2 AA batteries, 1.5 V or BA 2015 accupack |
| Adjacent channel rejection | Typically = 65 dB |
| Current consumption | at nominal voltage: typ. 140 mA with receiver switched off: = 25 µA |
| Switching bandwidth | up to 88 MHz |
| Temperature Range | -10 °C to +55 °C |
| Intermodulation attenuation | Typically = 65 dB |
| RF sensitivity | < 1.6 µV for 52 dBA eff S/N |
| Squelch | low: 5 dBµV, middle: 15 dBµV, high: 25 dBµV |
| Receiver Principle | Adaptive diversity |
| Blocking | = 70 dB |