For screen reader problems with this website, please call(916) 407-51659 1 6 4 0 7 5 1 6 5Standard carrier rates apply to texts.
Powerful camera receiver with a lightweight aluminum housing and for evolution wireless G4 100P Series systems.Read More
Powerful camera receiver with a lightweight aluminum housing and for evolution wireless G4 100P Series systems. For documentary, Mobile Journalism and audio for video applications.
Powerful camera receiver, easily mounted on any kind of camera
Excellent sound and construction quality
Easy to use and fast setup time
Powerful and reliable wireless transmission
Range: up to 100 meters / 330 feet
Up to 8 hours of operation time
EK 100 G4 camera receiver
2 AA batteries
CA 2 camera adapter
CL 1 3.5 mm jack cable
CL 100 XLR to 3.5 mm jack adapter cable
quick guide
safety guide
manufacturer declaration sheet
General Specs | |
| Product Weight (lbs.) | 0.35 |
| MPN | EK 100 G4 |
| Manufacture Part Number | EK 100 G4 |
| Battery Included | Yes |
General | |
| Frequency range | 516 - 558 MHz |
| Dimensions | Approx. 82 x 64 x 24 mm |
| Compander | Sennheiser HDX |
| THD, total harmonic distortion | = 0.9 % |
| Weight | (incl. batteries) approx. 160 g |
| Audio output | 3.5 mm jack socket: +12 dBu (mono, unbalanced) |
| Signal-to-noise ratio | = 110 dBA |
| Switching bandwidth | up to 42 MHz |
| Peak deviation | ±48 kHz |
| Nominal deviation | ±24 kHz |
| Operating time | Typically 8 h |
| Modulation | Wideband FM |
| Power supply | 2 AA batteries, 1.5 V or BA 2015 accupack |
| Current consumption | at nominal voltage: typ. 180 mA with receiver switched off: = 25 µA |
| Adjacent channel rejection | = 65 dB |
| Intermodulation attenuation | = 65 dB |
| Powering | 3 V battery / 2.4 V rechargeable battery |
| Receiving frequency | Max. 1680 receiving frequencies, adjustable in 25 kHz steps, 20 frequency banks, each with up to 12 factory-preset channels, no intermodulation 1 frequency bank with up to 12 programmable channels |
| RF sensitivity | < 1.6 µV for 52 dBA eff S/N |
| Squelch | low: 5 dBµV, middle: 15 dBµV, high: 25 dBµV |
| Temperature Range | -10 °C to +55 °C |
| Receiver Principle | Adaptive diversity |
| Blocking | = 70 dB |