For screen reader problems with this website, please call(916) 407-51659 1 6 4 0 7 5 1 6 5Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 44.5"h x 65"w x 87"d
Modern and minimal. The Takio bed is softly upholstered in light grey polyester fabric for a soothing feel before you drift off to dreamland. Lightly stuffed and tufted on top of a solid wood construction for ultimate comfort.Read More
Solid pine wood construction
Soft, polyester upholstery with foam padded, channeled headboard
Subtle wooden, cylinder shaped legs
Supportive slats are included with this design to ensure the mattress doesn’t sink or slide, no box spring necessary
Compatible with adjustable base frames
Remove the slat system to accommodate
Country of Origin: China
Some assembly required
*King bed only, all other products sold separately. Images may not reflect actual size. Furniture color in images may differ in person; see local dealer for actual finish.
General Specs | |
| Color | Gray |
| Bed Type | Panel |
| Material | Engineered Wood, Synthetic Materials, Wood |
| Width (in.) | 65 |
| Depth (in.) | 87 |
| Height (in.) | 44.5 |
| Design Style | Contemporary |
| Bed Size | Queen |
| MPN | RN-1139-29 |
| Collection Code | RN-11 |
| Color/Finish Name | Light Grey |
| Wood Finish Material | Solid Wood |
| Made In | China |
| Product Weight (lbs.) | 143.7 |
| Collection | Takio |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Assembly Required | Yes |
| Wood Finish Species | Pine |
| Tufted Style | Yes |
| Bed Base Type | Slatted |
| Foundation Needed | No |
| Upholstered | Yes |
| Adjustable Base Compatible | No |
| Upholstery Material | Polyester-Synthetic |
| Height (cm.) | 113.03 |
| Width (cm) | 165.1 |
| Product Weight (kg) | 65.18 |
| Depth (cm.) | 220.98 |
| Bed Features | Tufted, Adjustable Base Compatible |
Additional Dimensions | |
| Top of Headboard to Bed Frame: | 31" / 78.74 cm |
| Leg Height: | 2" / 5.08 cm |
| Footboard Dimensions: | 63.5" W x 14" H / 161.29 cm W x 35.56 cm H |
Shipping Information | |
| Carton 1 Dimensions: | 45.1" W x 68.7" D x 6.3" H / 114.55 cm W x 174.5 cm D x 16 cm H |
| Carton 1 Weight: | 52.8 Lbs / 23.95 Kg |
| Carton 2 Dimensions: | 14.4" W x 84" D x 8.5" H / 36.58 cm W x 213.36 cm D x 21.59 cm H |
| Carton 2 Weight: | 78.1 Lbs / 35.43 Kg |
| Carton 3 Dimensions: | 7.7" W x 63" D x 5.7" H / 19.56 cm W x 160.02 cm D x 14.48 cm H |
| Carton 3 Weight: | 22.7 Lbs / 10.3 Kg |