For screen reader problems with this website, please call(916) 407-51659 1 6 4 0 7 5 1 6 5Standard carrier rates apply to texts.
A convergence of shape and form, the Povera console table will serve as the pillar of your entryway or living area. Povera features two large columns supporting an expansive tabletop, their gentle ribbing reminiscent of ripples and waves.Read More
With beautifully darkened acacia wood, this console table uses simple geometry and natural materials to form an enchanting experience. Offering bold statement appeal, Povera incorporates the elegance of ratio into your home.
Solid acacia with a black finish
2 ribbed pillars support an expansive tabletop
Please note that no two items are alike, there will be a natural variation between each piece due to the wood's distinct character, grains and knots in each piece of wood
Country Of Origin: India
*Console table only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Width (in.) | 16 |
| Height (in.) | 30 |
| Material | Wood |
| Design Style | Contemporary |
| Color | Black |
| Wood Finish Material | Solid Wood |
| Product Weight (lbs.) | 60.39 |
| Collection | Povera |
| Assembly Required | Yes |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Length (in.) | 54 |
| Color Finish Name | Black |
| Wood Finish Species | Acacia |
| Table Top Shape | Oval |
Other Dimensions | |
| Carton 1 Dimensions (WxDxH) | 56" x 4" x 18.5" |
| Carton 1 Weight | 33.66 lbs |
| Carton 2 Dimensions (WxDxH) | 29" x 16.5" x 32.5" |
| Carton 2 Weight | 60.94 lbs |
| Weight Capacity | 100 lbs |
| Leg Height | 29" |
| Top Thickness | 1" |